Przedsiębiorcy mają wątpliwości, czy dotyczy ich podatek minimalny
Kto musi zapłacić minimalny CIT, ten odliczy ulgę B+R z bieżącego roku oraz lat poprzednich. Spółki należące do grupy mogą uniknąć daniny.
Wprowadzony na początku 2022 r. podatek minimalny CIT budzi wiele wątpliwości. Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany przepisów. Jednak zanim to nastąpi, przedsiębiorcy występują do skarbówki o wyjaśnienie, jak je stosować. Pojawiają się już pierwsze odpowiedzi.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 10 maja br. (0111-KDIB1-3.4010. 101.2022.1.MBD) zasady rozliczenia podatku przez spółkę, której przysługuje ulga na badania i rozwój. Sprawa dotyczyła spółki, która należy do międzynarodowej grupy kapitałowej z sektora finansowego. W Polsce prowadzi oddział pełniący rolę centrum usług wspólnych dla grupy. Spółka przewiduje, że w roku 2022 lub w kolejnych latach podatkowych mogą w jej przypadku zaistnieć przesłanki do zastosowania przepisów o podatku minimalnym. Spółka może ponieść stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo osiągnąć udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 1 proc. Jednocześnie spółka ponosi koszty kwalifikowane, co daje jej podstawę do korzystania z ulgi B+R. Jest też prawdopodobne, że przy rozliczeniu za 2022 r. będzie miała nieodliczone kwoty ulgi B+R z wcześniejszych lat podatkowych – 2019,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta